Az ismeretterjesztés napjainkban méltánytalanul háttérbe szorult, a magyar kutatók eredményeivel szinte alig találkozhat a nagyközönség, pedig munkájuk társadalmi és gazdasági haszna kézzelfogható. Rendezvényünkkel ezen kívánunk változtatni, melyen az Erő, a Kitartás és a Tudomány találkozik egymással. Ismeretterjesztő előadásainkon A Földgömb számtalan szerzőjével is találkozhat az olvasó, akik most elmesélik élményeiket, bemutatják munkájukat. Soha ennyi világjáró felfedező nem tartott még előadást Magyarországon egyszerre, egy helyen a nagyközönségnek. 3D-s vetítésen pillanthatunk be a földalatti expedíciók világába, a Himalája távoli vidékén Kőrösi Csoma Sándor egykori lakhelyének megmentését követhetjük nyomon, vagy ellátogathatunk Afrikába Teleki Sámuel nyomában, a Magyar Afrika Expedícióval. De nem fog kimaradni a Föld legmagasabb vulkánja, az Antarktisz jégvilága, Brazília rovarkülönlegességei és a dinoszaurusz-kutatás sem. Hiszen a magyar terepi kutatások e témákat mind felölelik. A Mars-kutatásnak pedig külön előadássorozatot szentelünk!
A Felfedezők Napja– az előadásokon, bemutatókon túl – a földrajz ünnepe, egy igazi családi fesztivál, mely nem múlhat el játékok és sok-sok nyeremény nélkül! A vállalkozó szellemű látogatók próbára tehetik magukat, hogyan állnának helyt egy valódi expedíción! Legérdekesebb próbatételünkön akár egy Mars-szonda leszállását is irányíthatják mobiltelefonjuk segítségével. Aki teljesíti a hétpróbát, utazást nyerhet Dél-Dalmáciába, vagy megnyerheti a sok értékes ajándék egyikét!
A Felfedezők Napja különlegessége, hogy 15 órakor e rendezvényről startol egy különleges vállalkozás. 18 000 kilométeres útjára indul a Közép-Ázsia Expedíció, ahol a geográfus, biológus és etnográfus szakemberek nagy felfedezőink nyomán járva, a Vámbéry Ármin, gr. Almásy György, Prinz Gyula, Déchy Mór, Szentkalotai Bálint Gábor, Berzenczey László és gr. Zichy Jenő által kutatott helyszíneket vizsgálva az elmúlt évszázadokban bekövetkezett változásokat elemzik – egészen a Tien-sanig, Kirgizisztánig haladva. Az expedíció vezetője, Hidvégi Üstös Pál eközben nem kis sportteljesítményre vállalkozik: a távot kerékpárral, teveháton, velocipéddel, és úszva fogja megtenni. Az első rövid szakasz rendezvényünktől a Kerepesi temetőig halad majd, ahol Vámbéry Ármin halálának 100. évfordulója alkalmából róják le tiszteletüket az expedíció tagjai.
A Világ megismerését nem lehet elég korán kezdeni, ezért rendhagyó fesztiválunkon már a legkisebbeknek is kínálunk programot. Számukra a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Földrajzi Múzeum pedagógusai szerveznek a témához kapcsolódóan programokat, játékokat.
A fesztivál a geográfia és rokontudományai legnagyobb és leglátványosabb rendezvénye kíván lenni. A különleges program célja felhívni a figyelmet a kutatóexpedíciók fontosságára, valamint az expedíciók tudományos gyökereire. Kedvet és érdeklődést ébreszteni a jövő generációjában a tudományos kutatómunka iránt, megmutatni a feladat szépségét, izgalmát! A szervező Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány ezért is alapította meg a Magyar Felfedezők Nagydíját, melyet ebben az évben először ad át rendezvényünk fővédnöke Dr. Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára 12.50-kor.
Vajon ki volt az elmúlt évek legkiemelkedőbb hazai, terepi felfedezője? Kiderül a Felfedezők Napján! A részletes programot itt olvashatja!